Company Logo

Grupy

Aktualności

Informacje


Dzisiaj jest: Poniedziałek
29 Maja 2023
Imieniny obchodzą
Bogusława, Maksymilian, Maria
Magdalena, Teodor, Teodozja

Do końca roku zostało 217 dni.
Zodiak: Bliźnięta

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ NOWE SMAKI

INNOWACJA PEDAGOGICZNA
„PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ NOWE SMAKI”
Autor innowacji:
Iwon Drop


Okres dzieciństwa jest szczególnym etapem w życiu dziecka. Przedszkole, jako jedno z pierwszych środowisk wychowawczych odgrywa duże znaczenie w kształtowaniu zdrowych nawyków dziecka, które powinny być przestrzegane również w jego środowisku rodzinnym.

Do osiągnięcia tego celu konieczne jest wprowadzenie go w świat zdrowego odżywiania i świadomości wyboru odpowiednich składników. Świat ten powinien zachęcać do kultywowania postaw prozdrowotnych oraz uświadomić, że jest to niezwykle ważne w dzisiejszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Poznanie przez młodą osobę określonych nawyków, które pozytywnie wpłyną na jego zdrowie i samopoczucie spowoduje, iż będzie ona przejawiać je w przyszłości.


Edukacja zdrowotna w obecnych czasach w których dominuje przetworzona żywność, jedzenie w biegu, sięganie po niezdrowe przekąski oraz brak świadomości konsekwencji swoich wyborów jest niezwykle istotna. Dlatego poniekąd obowiązkiem przedszkola jest zapoznanie dziecka z różnymi alternatywami żywieniowymi, ale również wdrążenie rodziców do tego przedsięwzięcia, co pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie całej rodziny.


Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Jakość jedzenia i jego rodzaj oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym m.in. otyłości u dzieci. Przyzwyczajenia żywieniowe ulegają obecnie szybkim zmianom i są to, niestety zmiany w złym kierunku. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych przedszkolaków. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe poprzez realizację innowacji pedagogicznej „Przedszkolaki poznają nowe smaki”. Innowacja ta wzbogaca ofertę edukacyjną przedszkola. Łączy treści edukacyjne z różnych obszarów podstawy programowej i uwzględnia treści wykraczające poza podstawę programową. Innowacja promuje aktywne metody nauczania i wychowania. Wprowadza korzystne zmiany w procesie budowania jakości pracy przedszkola, a także angażuje i integruje społeczność przedszkola. „Przedszkolaki poznają nowe smaki” to dla przedszkolaków zabawa i wielka przygoda, których efektem będą właściwe nawyki żywieniowe.


Inspiracją do napisania tej innowacji pedagogicznej było dostrzeżenie znaczenia edukacji zdrowotnej. Ważne jest bowiem, aby dziecko już od najmłodszych lat życia miało świadomość, jak należy dbać o zdrowie oraz wiedzieć, że wcale nie wymaga to wielu wyrzeczeń i nie musi kojarzyć się z czymś negatywnym. Co więcej, innowacja powinna stać się inspiracją do zmian dla świadomych rodziców. Adresatami programu są zatem zarówno młodsi odbiorcy, jak i osoby starsze.
Powered by Joomla!®. Developed by: Joomla master template  Valid XHTML and CSS.